MENÜÜ
UUDISED

Coop Saaremaa nägi energiahinnatõusu ette?

30.01.2022

Coop Saaremaa nägi energiahinnatõusu ette?

Viimase paari aasta jooksul on 29 Coopi hoonet saanud endale päikesepaneelid, kõige aktiivsemalt on taastuvenergialahendusi kasutusele võtnud Coop Saaremaa, kes tänaseks paigutanud paneelid juba 11 hoonele. Miks hakati aga üldse uute lahenduste poole vaatama ja kuidas on need end ära tasunud tänaste energiahindade juures? Vastab Saaremaa Tarbijate Ühistu insener Alar Lõuk.

Kuidas juhtus nii, et Coop Saaremaa juba mitu aastat tagasi päikesepaneelide paigaldamise nii suurelt ette võttis? Nägite energiahindade tõusu ette?
Esiteks on toidukauplus väga energiakulukas – ühelt poolt on teda vastavalt aastaajale vaja kas kütta või jahutada, kuna seal peab olema mugav töötada ja sisseoste teha. Lisaks vajavad paljud kaubad täiendavat jahutust või sügavkülmutamist ning kolmandaks tuleb kogu kauplust tööajal ka korralikult valgustada. Paneelide paigaldamise võtsime ette paar aastat tagasi ehk viimasel aastal, kui oli veel võimalik taotleda taastuvenergia otseliinitoetust ning otsustasime seda teha nii suures ulatuses kui võimalik.
Kuna aega oli vähe, paigutasime paneelid tol momendil kõigi kaupluste katustele, mille puhul see otstarbekas tundus. Neid oli algul 10. Lisaks rajasime päikeseenergia pargi ka ühele suuremale seni kasutuna seisnud platsile.

Tänaseks on päikesepaneelid juba poolteist aastat töös olnud. Kas ja kui palju nendest seni tulu on tõusnud?
Me paigaldasime kauplustele erineva võimsusega päikesejaamad, sõltuvalt kaupluse suurusest ja katuse konstruktsioonist. Üldiselt said väiksemad kauplused 20–30 kW päikesejaamad ning suuremad kauplused võimsamad, üle 60 kW jaamad. Kes veelgi täpsemalt huvi tunneb, siis inverterid vastavalt 20–50 kW. Lihtsamini rääkides tähendab see, et meie päikesepaneelidega Saaremaal saab toota sama palju elektrienergiat, kui kasutab umbes 200 kodumajapidamist.
Senine kogemus näitab, et kui võtta arvesse nii suvised valgusrohked päevad kui ka pilvise ja pimedama talve, siis aasta peale aitavad päikesepaneelid meil igas kaupluses elektrienergia pealt kokku hoida umbes 11% väiksemates kauplustes ning umbes 15% suuremates kauplustes. Eeldasime päikesepaneelide tasuvuseks 5–9 aastat, aga suuremates poodides on see alla 6 aasta eelmise aasta hindu arvesse võttes. Vaid väikepoodidel on tasuvusaeg 9 aasta kanti. Kuna kauplused on energiamahukad ja energiahinnatõus ootamatult suur, on meie jaoks tegu märkimisväärse kokkuhoiuga ja ilmselt paraneb elektrihindade tõusu tõttu tasuvusaeg veelgi.

Kas lisaks kokkuhoiule elektriarvetel näete päikesepaneelides veel mõnd kasutegurit?
Isiklikult pooldan väga kõiksugu algatusi, mis võimaldavad ühiskonda energeetiliselt tupikteelt välja juhtida. Üldse igasugune kokkuhoid aitab eriti väiksematel kauplustel plusspoolel püsida ja jätab rohkem raha ka järgmiste kaupluste renoveerimiseks. Mul on ka endal kodus katusel päikese-elektrijaam.

Artikkel ilmus 01.2022 Coopi töötajate ja klientomanike ajakirjas Coop Teataja https://www.coop.ee/s3fs-public/Coop_Teataja_2022_Talv.pdf

KÕIK UUDISED